Lojistik Bilgi Bankası

GERi

 

LOJİSTİK BİLGİ BANKASI
Proforma Fatura (Proforma Invoice): Proforma fatura nedir? Nasıl Düzenlenidr? Dikkat edilmesi gereken noktalar. Proforma faturada yer alması gereken bilgiler nedir? gibi bilgilerin yer aldığı bölüm.

Menşe Şahadetnamesi Nedir? (Manifesto Cargo): Menşe Şehadetnamesi nedir? İçeriğinde neler olmalıdır. Nasıl düzenlenir? En sık yapılan hataların yer aldığı bölüm.

Serbest Bölge (Free Zone): Serbes Bölge nedir? Serbest Bölge nerelerde var? Serbest Bölgenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? gibi bilgilerin yer aldığı bölüm.

ATR Belgesi (ATR Document): ATR Belgesi nedir? ATR Belgesinde yer alan bilgiler nelerdir? ATR Belgesi nasıl hazırlanır? ATR belgesinde yer alması zorunlu bilgiler nelerdir?

EUR 1 Belgesi (EUR 1 Document): EUR 1 belgesi nedir? EUR 1 belgesi nasıl hazırlanır? EUR 1 belgesinde olması zorunlu bilgiler nelerdir?

T1 Nedir? : T1 nedir? T1 hangi şartlar oluştuğunda hazırlanır? T1 belgesinde yazılması zorunlu bilgiler nelerdir? T1 hazırlanırken en sık yapılan hatalar?

Vesaik Mukabili Ödeme Cash Against Documents (CAD): Vesaik mukabili ödeme nedir? Vesaik Mukabili ödeme türünde en sık yapılan hatalar nelerdir? Vesaik Mukabili ödemede dikkat edilmesi gereken detaylar nedir? Vesaik mukabili ödemenin avantajları ve dezavantajları nedir?

Mal Karşılığı Ödeme (Cash on Delivery): Mal karlışı ödeme nedir? Mal karşılığı ödeme türünde en sık yapılan hatalar nedir? Mal karşılığı ödeme türünün avantajları ve dezavantajları nedir?

Gıda (Sağlık) Sertifikası (Phytosanitary Certificate): Gıda sağlık sertifikası nedir? Gıda sağlık sertifikası nereden alınır? Gıda sağlık sertifikasında bulunması gereken bilgiler nelerdir? Gıda sağlık sertifikasının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Sınır Kapıları ve RORO servisleri : Sınır kapıları neresi? Hangi sınır kapıları var? gibi arama yapan kullanıcılar için hazırlanan sayfamızda ayrıca RORO Servisleri, hangi yerlere RORO servisi var? RORO servisi bilgi gibi arama sonuçlarına özel hazırlanan sayfamız.

Uluslararası Fonografik Alfabet : Gemilerde uluslararası telsiz konuşma dili de İngilizce olduğundan dolayı İngilizce alfabenin en iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle, denizcilik için IMO’nun yayınladığı fonetik alfabenin en iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu alfabe sayesinde kritik veya olağan durumlarda, karşıdan gelen geminin personeli hangi milletten veya hangi dili konuşuyor olurlarla olsunlar ortak bir noktada herkesin anlayabileceği bir payda oluşmaktadır.

Lojistik Kavramlar Sözlüğü : Bu bölümde lojistik, dış ticaret, kara yolu, deniz yolu, hava yolu, tren yolu, ihracat ve ithalat ile ilgili belirli kavramların açıklandığı bilgi bankasıdır.

Sektör Kısaltmaları : Lojistik sektöründe genel olarak kullanılan kısaltmaların açıklandığı bölümdür.


Yanıcı / Patlayıcı Kargo Bilgileri ve Sınıflandırması : Taşınan yada taşınması düşünülen kargoların yanıcı mı yoksa patlayıcı mı olduğuna göre sınıflandırılmasının yapıldığı ve bununla ilgili açıklayıcı bilgilerin yer aldığı bilgi ve sınıflandırma bölümüdür.

 

İLETİŞİM

Camişerif mahallesi, Çakmak Caddesi, No:9 Gökçe İş Merkezi Kat:2 Akdeniz / MERSİN

Cep: 0 539 432 26 00
Tel: 0324 238 14 94

info@nta.com.tr